Začiatkom roka 2025 sa mládež z troch krajín – Slovenska, Grécka a Turecka – zúčastnila projektu, ktorý sa zameriaval na basketbal so začlenením tradičných hier z rôznych krajín. Tento basketbalový projekt vo forme denného tréningového tábora podporoval tímovú prácu, disciplínu, fyzickú kondíciu a záujem o iné kultúry prostredníctvom štruktúrovaných tréningov, rozvoja zručností a priateľských súťaží pre deti do 18 rokov, ktoré mali jedinečnú príležitosť športovať, a učiť sa a hrať sa zároveň.

Tento projekt mal za cieľ podporiť rovnosť a európske hodnoty prostredníctvom športu začlenením tradičných hier zo Slovenska, Grécka a Turecka do basketbalového tréningu. Tento prístup robí basketbal pre deti zaujímavejším, pretože zdôrazňuje tímovú prácu nad individuálnym výkonom, čím podporuje inklúziu bez ohľadu na vek, pohlavie, schopnosti alebo pôvod. Zahrnutie známych hier pomáha deťom cítiť sa pri účasti na basketbale pohodlne a povzbudzuje ich k sociálnej interakcii. Tradičné hry poskytujú uvoľnené a príjemné prostredie, ktoré povzbudzuje hráčov, aby sa navzájom spoznali. To pomáha prekonávať sociálne bariéry, čo umožňuje hráčom z rôznych prostredí spojiť sa, komunikovať a budovať priateľstvá. Takéto interakcie sú kľúčové pre vytvorenie zjednoteného tímu. Povzbudzujú empatiu a pochopenie, ktoré sú zásadné pre vytvorenie prostredia, kde sa každý cíti cenený a rešpektovaný. Zahrnutie týchto hier do tréningových programov vystavuje hráčov rôznym kultúrnym tradíciám, čím posilňuje kultúrnu uvedomelosť a citlivosť. Toto vystavenie pomáha hráčom oceniť rozmanitosť v rámci ich tímu a širšej komunity.
OTI začalo implementovať ASSIST projekt v roku 2023. Spolu s partnermi EVNIKOS SPORTS CLUB EVNIKOS SC z Grécka a EDIRNE M&M BASKETBALL SPORT CLUB z Turecka mali unikátnu príležitosť podieľať sa na tomto basketbalovom projekte spoločne. Slovensko malo možnosť predstaviť dve hry, prvou bol Stoličkový tanec, kde boli použité stoličky, ktorých bolo o jednu menej ako hráčov, ktorí driblovali v kruhu a po vypnutí hudby si mali čo najrýchlejšie sadnúť, aby z hry nevypadli. Ďalšia hra s názvom Vidličky, lyžičky, nože, pri ktorej sa hráči mali čo najrýchlejšie dostať na druhú stranu k stene bez toho, aby ich líder hry uvidel hýbať sa, bola takisto úspešne zahrnutá v basketbalových tréningoch. Turecko do projektu zapojilo taktiež dve hry a Grécko šesť.
Denné basketbalové tábory sa uskutočnili v Aténach, Edirne a Nitre, konkrétnejšie v priestoroch základných škôl v obciach Alekšince a Čakajovce. Denné tréningy sa konali poobede po vyučovaní. Pre obrovský úspech a záujem bol tento basketbalový deň v Alekšinciach zorganizovaný aj druhýkrát na druhý deň. Deti z oboch obcí sa aktívne venovali basketbalu a vyskúšali si hry z Grécka a Turecka.
