Radi by sme vám predstavili projekt s názvom SeniORGarden, ktorý v preklade znamená Seniori a záhrada. Tento projekt sme zaviedli začiatkom roka 2025 a je financovaný z fondov EÚ. Partnerskými krajinami sú Cyprus, Taliansko a Francúzsko.
Cieľom SeniORGarden je umožniť seniorom zostať spoločensky a fyzicky aktívnymi prostredníctvom záhradkárčenia s využitím ekologických postupov a inteligentných technológií. Využívanie ekologických postupov v záhradkárčení chráni životné prostredie, ako napr. zvolenie organických metód, ktoré uprednostňujú prírodné hnojivá pred chemickými. Tento projekt má ďalšie ciele, vrátane poskytovania priestoru na relaxáciu, príležitostí na pohybové aktivity, podpory sociálnej interakcie, pestovania v komunitnej záhrade a získania nových znalostí v oblasti technológií. V snahe podporiť výmenu zručností a vedomostí medzi generáciami budú senior v ekologických komunitných záhradách spolupracovať s mladšou generáciou. Seniori sa podelia o svoje znalosti o zelenine a bylinkách, zatiaľ čo mladší ľudia sa podelia o svoje znalosti o používaní nových technológií. SeniORGarden umožní vytvárať príležitosti na vzdelávanie pre seniorov, ktoré ich povzbudia k zdravšiemu a šťastnejšiemu životu a zároveň získajú pochopenie európskych hodnôt, ako sú udržateľnosť a Green Deal- Európska zelená dohoda o dosiahnutí klimaticky neutrálnej Európy.
Miesto
Hlavné záhradkárske aktivity sa budú vykonávať v komunitnej záhrade KOZA, ktorá sa nachádza v nezávislom kultúrno-komunitnom centre Hidepark v Nitre.
Koho hľadáme
Hľadáme seniorov vo veku 60+, ktorí chcú byť viac aktívnejší, sú motivovaní záhradkárčiť a učiť sa nové veci. Chceli by sme dať príležitosť tým, ktorí nemajú pravidelný prístup do záhrady alebo možnosť vykonávať záhradkárčenie. Záujemcovia by mali mať k dispozícii smartfón alebo tablet na používanie aplikácií. Do projektu sa môžu zapojiť aj členovia rodiny, známi alebo iní motivovaní záujemcovia vo veku 18-45 rokov, ktorí by so seniormi spolupracovali a takisto ich podporovali v používaní záhradkárskych aplikácií.
Priebeh aktivít
Všetkých prihlásených by sme chceli pozvať na úvodný workshop, kde si bližšie predstavíme projekt, jeho priebeh a aktivity, ktoré budeme spoločne vykonávať. Po skončení workshopu budú mať účastníci priestor na vyjadrenie svojich názorov, nápadov, podnetov a obáv, ktoré nám pomôžu projekt vylepšovať a prispôsobovať účastníkom.
Všetci účastníci sa takisto zúčastnia spoločného tréningu. Tento tréning bude rozdelený na dve časti- praktickú a teoretickú. Obsah teoretickej časti sa sústredí na to, aby sa účastníci čo najlepšie oboznámili s ekologickými metódami v záhradkárčení, s používaním mobilných aplikácií o záhradkárčení a aby boli čo najlepšie pripravení na prácu v komunitnej záhrade. Praktická časť obsahuje samotné sadenie a prácu v komunitnej záhrade. Tieto časti budú rozdelené do niekoľkých dní aby sa čo najlepšie prispôsobili potrebám účastníkov a poskytli im aj priestor na oddych.
Doprava na workshop a tréningy, taktiež aj financie na nákup semien, byliniek, stromov, materiálov a iných záhradkárskych potrieb budú poskytnuté organizáciou OTI SLOVAKIA.
Účastníci budú celú dobu podporovaní aj online a to vo forme skupiny na sociálnych sieťach, ako napr. Facebook, kde si môžu so všetkými účastníkmi z partnerských krajín vymieňať svoje tipy a zážitky z projektu.

Trvanie projektu
- oslovenie seniorov, domovov sociálnych služieb, stacionárov a komunitných záhrad – približne od júna 2025 do decembra 2025
- workshopy a tréningy – od januára 2026 do decembra 2026
- vyhodnotenie a info days – približne od októbra 2026 do decembra 2026
Viac info o komunitnej záhrade sa dočítate tu.
V prípade otázok nás neváhajte kontaktovať mailom: ingrid@otislovakia.sk
