Násilie založené na rodovej príslušnosti predstavuje závažný problém, ktorý zasahuje ľudí po celom svete, vrátane krajín Európskej únie, pričom počet prípadov neustále narastá. Najčastejšie sa obeťami tohto typu násilia stávajú ženy a dievčatá. S nástupom digitálnych technológií však pribudli nové formy hrozieb, ktoré páchateľom umožňujú uplatňovať násilie voči ženám aj cez internet. Tieto násilné činy môžu začať offline a pokračovať online, alebo naopak. Z tohto dôvodu sa kybernetické násilie voči ženám stáva novou a vážnou hrozbou, ktorá si vyžaduje pohotové riešenia.
V rámci nášho projektu CyberEqual s cieľom zvýšiť povedomie o online násilí páchanom na ženách a ochrane pred ním sme vytvorili dotazník, ktorého vyplnením pomáhate nielen nám, ale aj všetkým ženám, ktoré čelia podobným problémom. Ak ste vo veku 18-35 rokov a máte záujem zdieľať s nami anonymne vašu skúsenosť, kliknite na link nižšie, ktorý vás presmeruje na dotazník.
https://bit.ly/cyberequal_prieskum
Ďakujeme za vašu odvahu a ochotu podeliť sa o svoju skúsenosť.
Projekt CyberEqual, realizovaný v rámci programu Erasmus+, je zameraný na zvýšenie povedomia o kybernetickom násilí na ženách a dievčatách a na zdôraznenie jeho vážnych dôsledkov. Hlavným cieľom projektu je informovať mladých ľudí o existencii a prejavoch kybernetického násilia, poskytovať vzdelávanie pracovníkom s mládežou a motivovať dievčatá a mladé ženy k tomu, aby sa dokázali účinne chrániť. Projekt vznikol v rámci partnerstva medzi krajinami Cyprus, Grécko, Slovensko, Ukrajina a Litva.
Hlavné ciele projektu sú:
- Zvýšiť povedomie o rozsahu kybernetického násilia voči ženám a dievčatám, vrátane legislatívy, osvedčených postupov a vzdelávacích iniciatív na túto tému.
- Informovať a vzdelávať mladých ľudí, pracovníkov s mládežou a iných odborníkov o problematike kybernetického násilia voči ženám a dievčatám.
- Povzbudiť dievčatá k tomu, aby sa chránili pred kybernetickým násilím.
- Poskytnúť pracovníkom s mládežou a ďalším odborníkom nástroje na vzdelávanie a boj proti kybernetickému násiliu voči ženám a dievčatám.
Prvou aktivitou projektu CyberEqual bolo stretnutie partnerov v Nikózii v októbri 2024. Cieľom stretnutia bolo okrem oficiálneho predstavenie partnerov aj prerozdelenie úloh v rámci konzorcia a plánovanie ďalších krokov projektu ako sú:
- Celonárodný prieskum v každej krajine partnerstva o kybernetickom násilí voči ženám a dievčatám,
- Vytvorenie príručky pre pracovníkov s mládežou o kybernetickom násilí
- Interaktívne aktivity pre mládež zvyšujúce povedomie o kybernetickom násilí
V nasledujúcich mesiacoch sa sústredíme na celonárodný prieskum, ktorého cieľom bude získať prehľad o informovanosti verejnosti a výskyte kybernetického násilia v partnerských krajinách. Prvým krokom bude príprava dotazníka zameraného na kybernetické násilie voči ženám a dievčatám, ktorý bude distribuovaný vo všetkých partnerských krajinách. Na jeho realizácii sa budú podieľať všetci partneri, ktorí zabezpečia účasť mladých žien a dievčat vo veku 15 až 35 rokov. Výsledky prieskumu nám umožnia lepšie poznanie existujúceho výskumu o kybernetickom násilí, identifikácia situácie v partnerských krajinách, odhalenie nedostatkov a potrieb v tejto oblasti a odporúčania na ich zmiernenie.
Partneri projektu: